fbpx

Kişisel Gezi, Yemek, Kültür ve Fotoğrafçılık Blog Sitesi

Godalak nedir bilir misiniz ?

Godalak nedir bilir misiniz ?

Godalak aslında yine Rum kardeşlerimizden bize kalmış bir gelenek .
Eskiden köy meydanlarında ortak fırın olup, belirli günler fırın yakılır ve köyün kadınları ekmeklerini pişirirmiş .(Burada büyük bir parantez açmak istiyorum köy meydanındaki ortak fırın hem enerjiyi ortak kullanıp tasarrufu sağlarken hem de kadının sosyalleşmesini sağlıyormuş)
ama bu arada çocukları köy meydanında zaptetmek ve uslu durmalarını en önemlisi onların ayaklarına bağ olmamalarını sağlamak gerekliliğinden çıkmış, üretilmiş denilebilir.
Hamurlar yoğrulup, ekmekler mayalanırken çocuklara hadi gidin hepiniz birer yumurta bulun derler , çocuklar köye yayılırlar yumurtayı bulan annesinin yanına gelir o yumurtalar iyice yıkanıp temizlendikten sonra bir minik top hamurun içine gömülür ve fırına verilirmiş.
o sırada çocuklar merakla acıkan karınlarını da doyurmak için fırın başında beklerlermiş .
ekmek pişince içinden haşlanmış katı yumurta çıkarmış.
Çocuk yumurtayı kabuğundan çıkarır ekmeğine katık ederek yemeğini yermiş.
Şu anda bildiğim kadarıyla eski bir rum köyü olan Seferihisar’ın bademler köyünde yapılıyor.
Bademler köyünü bir sonraki yazıda anlatacağım 😉


Related Posts

Seferihisar /Bademler Köyü

Seferihisar /Bademler Köyü

Bazen başını alıp anlamsızca yola çıkma isteği size de geliyor mu ? Benden hiç gitmiyor 🙂 Geçenlerde bir pazar tam olarak öyle oldu ne yapayım nereye süreyim kimler yol arkadaşım olur, Karşıyaka’ya mı gitsem derken bir anda kendimi Bademler köyüne giderken buldum .Gazeteden eski iş […]

İstiridye Mantar kavurma

İstiridye Mantar kavurma

Efendim çok uğraştım bu istiridye mantarla, bu zamana kadar bi çok halini denedim ama sevmedim. Taa ki bu akşam bu arkadaşla , bir cuma masasında varolana kadar. O kadar şirin görüntüsünden bir şey çıkmalı diye ısrar ettim:) Klasik Türk Kadını isen bu senin hayat motivasyonun […]Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir