fbpx

Kişisel Gezi, Yemek, Kültür ve Fotoğrafçılık Blog Sitesi

Makaron Hikayesi

Makaron Hikayesi

Son dönemde öyle bir makaron popülaritesi var ki merak ettim araştırdım.
Kimmiş, kimlerdenmiş bu makaron diye:) kültür ve tarihi önemli 🙂

İtalyan asıllı Fransız2mış efendim 🙂

Mutfak tarihçilerine göre makaronun doğuşu Rönesans’a gidiyor.
Rönesans ile birlikte bir çok yeniliğe adım atan Avrupa Badem ve Badem unuyla da yine bu dönemde tanışmış.
Aslında bu noktada makaronun hikayesine dair 2 söylenti var ;
Birine göre İstanbul’un Fethi‘nde başlıyor. 1453’te İstanbul’un düşmesiyle Avrupa’ya deniz yoluyla kaçanlar sayesinde bademler Suriye’den Avrupa’ya taşınıyor. Böylece badem ve badem unu ilk olarak İtalyan Mutfağı’na giriyor.
Diğer hikaye ise ; Badem ve gülsuyunu, 9’uncu yüzyılda Tunus’tan gelip Sicilya’da bir Müslüman emirliği kuran Arap birliklerinin Avrupa’ya getirdikleri acı badem tarifinden aldıkları da söylentilerden biridir.
1500’lü yıllara kadar badem tatlı yapımından daha çok, katkı malzemesi şeklinde kullanılıyor. Makaron ismi ise İtalyanca ‘’İnce Hamur ‘ ‘ anlamına gelen “macaroni” ya da “maccherone”den geliyor.
Aslında İtalyan tatlısı olan makaronun Fransız tatlısı olarak tanınması ise ;bir düğün ile başlıyor.
İtalya’nın köklü ailelerinden biri olan Medici’lerin kızı Catherine de Medici’nin 1533 yılında II. Henry ile evlenerek Fransa’ya gelirken saraya kendi İtalyan aşçısını da getirmesiyle başlıyor her şey.
Yani Fransızlar her zamanki yaratıcılıklarıyla bu şirin tatlıyı kendi markaları haline getirmişler .
Ne diyelim bir düğün nelere kadir. Aslında Dünya mutfaklarına baktığımızda da bir çok lezzetin evlilikler sebebiyle çeşitlendiği, yayıldığını görüyoruz.
O zaman size afiyet olsun;)


Related Posts

Tatlı bir mola ”İpeksi tatlar”

Tatlı bir mola ”İpeksi tatlar”

Bilenler bilir bilmeyenler şimdi öğrenecek, ben home office çalışıyorum. sabah pc vs sırt çantamı alıp scooterıma atlayıp, bir cafeye kahveciye kapağı atıyorum. Çünkü homeoffice evde pijama terlik modunda yapılacak bir iş değil. Motivasyon önemli 🙂 Neyse asıl konumuza gelelim. İpeksi tatlar ‘ın İpek ‘i aslında […]

İzmir’in Yeni Makaroncusu

İzmir’in Yeni Makaroncusu

Şehre İtalyan asıllı Fransız lezzeti geldi. GEST REFİNED PATISSERIE Gest Üretim atölyesi , Mutfak, Workshop ve satış odaklı şehrin gizli köşesinde açılan lezzet avcılarının yeni mekanı . Şef Emrah Şenday ; Turizm Otelcilik mezunu ilk iş deneyimi İzmir Hilton, sonrasında Çeşme Sheraton, ve Bodrum Rixos. […]Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir