fbpx

Kişisel Gezi, Yemek, Kültür ve Fotoğrafçılık Blog Sitesi

Trenle Tire seyahati

Trenle Tire seyahati

Tren seyahatini çok seviyorum, yetişme kaygısı olmadan kendini akışa bırakmanın keyfi başka bir yolculukta yok.
Bilenler bilir gelende Motor ile seyahat etsem de , tren başka bir seyahat , Motorsiklet yolculuğunda algılarının açık olması gerekirken trende yola teslim olursun, kontrolü bırakıp, camdan geçtiğin köy ve şehirlere tanıklık edersin.
Gelelim Tire seyahatine , bir İzmir’li olarak mutlaka yapılması gereken yolculuklardan . Bir alış veriş merkezinde pineklemektense sabah 9.55 treni ile yolculuğunuz başlar

Önerim biraz erken gidip kahvaltılık malzemelerinizi de alıp, masalı koltukları kapmanız 😉
Trende çay , kahve satışı ne yyazık ki yok bu sebeple termosla çay kahvenizi götürmeyi unutmayın. Yada binmeden önce gardaki büfeden alabilirsiniz.

Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor, Dilerseniz camdan baharı seyredersiniz, yada kitabınıza gömülürsünüz, uyumak isterseniz koltuklar gayet rahat (fakat yatmıyor) uyuyabilirsiniz.

”Tire, çağlar boyu zengin coğrafyasının sağladığı olanakla bir çok uygarlıklara sahne olmuştur.Bunlar; Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Hellen, Roma ve Bizans dönemleridir.Ancak Türklerin Tire’yi ele geçirmesiyle çok zengin tarih kültürü birikmiştir. Tire, Tarihçi Pachmeres’in deyimi ile “Keşişler Yöresi”, Şerafeddin’in Zafernamesinde “Rum’un Meş-hur Kenti”, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin (1611-1682) Seyahatnamesi’nde “Şehri Muazzam Tire” diyerek hayranlıklarını dile getirdikleri bir beldedir.

Katip Çelebi, (1608-1656) Tire için “Eski Taht Şehri” derken, l908 Aydın Vilayeti Salnamesinde “Ulemalar Yatağı” denilmektedir.Kentin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber M.Ö. 2 bin yıllarında adının geçtiği ve Hititler dönemine uzanan kaynaklarda adının hisar-kale anlamına gelen Tyrha, Thyra, Thira, Thyroıon, Apateira, Teira ve Roma döneminde şehir anlamına gelen Arkadiapolis adıyla geçtiği görülmektedir. ”

Yukarıdaki yazının devamını Tire ticaret odasının sitesinden ulaşabilirsiniz . Ticaret odası sayfası için tıklayınız

Tire Pazarının Türkiye’nin en büyük açık hava pazarı olduğunu söylenmektedir, şahsen gördüm evet çok büyük, her sokak , her cadde pazar tezgahları ile dolu.
Pazarın bir diğer özelliği neredeyse yarısı kadın üretici ve satıcılardan oluşuyor. Pazara dair diğer detay ise sabah 8.30 da belediye hoparlöründen Bereket duası ile pazar açılıyormuş.
Pazardaki bir çok ürünün çok taze ve mükemmel olduğunu söylememe bile gerek yok.
Tire el sanatları özellikle keçe konusunda da önemli yerlerden biri , pazardan çok güzel keçeler alabilirsiniz .

seyahatin bütçesi:
Tire’ye gidiş dönüş tren bileti 17 tl , Tire kebap 15/17 arası bir de çay kahve keyfi yaparsanız böyle bir seyahat 50 tl.
bence bir gün gidicem listenize ekleyin;)


Related Posts

Kemeraltı Lezzetleri Tire Kebapçısı Ali usta

Kemeraltı her zaman en sevdiğim bölgelerden, benim için şehrin en önemli gastronomi noktası . Ne zaman bugün süper bir şey yemek istiyorum desem soluğu Kemeraltı’ında alıyorum. Tire Kebapçısı Ali Usta ise tamamen tüm diyetlerin yakıldığı gün gidilmesi gereken yerlerden . Bu arada Ali usta işi […]

Keçi Bodrum

Keçi Bodrum

Bodrum ‘a gidince yokuşbaşını göreceksin geldiğin gibi gitmeyeceksin 🙂 diyor ya şair çok haklı, aklım hep Bodrum’da 🙂 Bodrum’u sevme sebeplerimin başında rahat işletmelerin, yemeği seven insanların keyfi işler yapması galiba . Keçi Bodrum bunlardan biri tüm mezeler günlük yapılıyor , hatta siz meze siparişi […]Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir